Cumartesi, Mayıs 8Tarihin Piri
Shadow

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Tarihte ki belli bir dönemi veya olayı konu alan ve tarihsever oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmış birçok oyun mevcut. Bu yazımızda sizlere konusu tarih olan oyunların bazılarının listesnini yaptık. Bu oyunlara yakından bir göz atalım.

   1. Mount & Blade Serisi

12 yıl önce Türk bir stüdyo olan TaleWorlds Entertainment  tarafından geliştirilen ve çıkışı yapılan Mount &  Blade oyununun hem yerli hem de yabancı oyuncular tarafından büyük ilgi görmüş ve Mount & Blade: Warband adında devam oyunu yapılmıştır.

Bir ortaçağ oyunu olan M&B, konu aldığı karakterler, ulus ve kültürlerin tarihteki medeniyetlerden örnek alınarak oluşturulmuş hayali Kalradya’da geçen ancak Ortaçağ savaş teknolojisini, giyim kuşamını iyi bir şekilde yansıtmıştır. Ayrıca topluluk tarafından geliştirilen modlar ile Osmanlı’dan Vikingler’e kadar birçok tarihi  dönemi oynamanız mümkündür.

Son olarak 8 yıllık geliştirme sürecinin ardından 2020 yılında çıkış yapan Mount & Blade II: Bannerlord etkileyici grafikleri ve oyun dinamikleriyle sizlere Ortaçağı sonuna kadar yaşatacaktır.

 

  1. Total War Serisi

Tarih içerikli ve strateji odaklı oyunların başında gelen Total War, Roma’dan Attila’ya, Troya’dan Osmanlı’ya onlarca medeniyetin olduğu, tarihi başarılı bir şekilde yansıtmış en iyi oyunlardan biridir.

Oyunda devletin iç ve dış politikalarını yönetirken aynı zamanda savaş meydanlarında ordunuzu yöneterek ülke sınırlarınızı genişletmeye ve medeniyetler savaşını kazanmak için stratejiler geliştirmeye çalışıyorsunuz.
  1. Age of Empires Serisi

1997 yılında çıkışı yapılan ve hala poülerliğini koruyan bu oyun tarihi olayları ve konuları ele almasada, tarihteki medeniyetleri ve özelliklerini iyi aktarmış ve oynarken sizi içine çeken strateji oyunlarından bir tanesi.

 

  1. Battlefield Serisi

FPS türünde olan bu oyun, başta dünyayı etkileyen I. Ve II. Dünya Savaşları’nı konu alan etkileyici ve sürükleyici bir oyundur. Çanakkale Cephesi’nden Arap Çölleri’ne Osmanlı’nın da yer aldığı bir çok konu işlenmiştir.  1. Rise of Nations

Geçmiş uygarlıkların ilk çağlardan günümüze kadar teknolojik, ekonomik, kültürel, askeri gelişimini ele alan strateji türünde bir oyundur.

 

  1. Kingdom Come: Deliverance

Rol yapma türünde olan bu oyun, Orta Çağ’da geçmektedir. Tarihsel olayları, silahları, zırhları, mimarisi ve mekanlarıyla Ortaçağ yaşantısını başarılı bir şekilde yansıtmış bir oyundur.

 

  1. Assassin’s Creed Serisi

Tarihsel olayları belli ölçüde çarpıtmış olsa da özellikle mimari ve sanatıyla tarihi iyi yansıtan oyunlardan biridir.
  1. Call of Duty

Özellikle II. Dünya Savaşı odaklı tarihi savaşları konu alan FPS türünde etkileyici bir oyundur.

 

 

Kaynak ve Yazı Sahibi

Pir Tarih