Categories: GÜNDEM - AKTÜEL

Meksika’da Havalimanından 60’tan Fazla Mamut Fosili Çıktı

Meksika’nın başkentine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yeni yapılan bir havalimanının şantiyesindeki kazılarda 60’tan fazla mamut iskeleti bulundu.

 


Meksika’nın başkenti Meksiko’da bulunan Santa Lucia Hava Üssü’ndeki kazılarda onlarca mamut fosili bulundu.

15 bin yıllık 60’tan fazla mamut fosilinin bulunduğu bulunduğu kazılarda 15 insan iskeletinin yer aldığı mezar alanı ve binlerce seramik parçası da keşfedildi.

Meksika’nın günlük gazetesi El Universal’e konuşan Dr. Pedro Fransisco Sanchez Nava “İlk kez bu kadar fazlası bulundu” dedi.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nün (INAH) direktörü Sanchez Nava, bölgenin Meksika Vadisi’ne giriş niteliği taşımış olabileceğini vurguladı.

 

 

Sanchez Nava “Bölgeyi çevreleyen 5 göl dikkate alındığında burasının büyük mamut gruplarının geldiği bir rezervuar olduğu anlaşılıyor” diye konuştu.

INAH direktörü keşfin Meksika arkeolojisi açısından “bir dönüm noktası” olduğunu da belirterek, “Bu büyük bir keşif. Karşılaştırma yapmak son derece karmaşık ama bulunan tür sayısına bakılınca burasının bir giriş yolu olduğu anlaşılıyor” dedi.


İnsanlarla mamutlar arasında bir etkileşim var mıydı?

Sanchez Nava henüz ellerinde bölgedeki mamutlarla insanlar arasında etkileşim kurulduğuna dair bir bulgu olmadığını ancak ilerleyen günlerde yapılacak çalışmalarla bu yönde kanıtlara rastlanabileceğini söyledi.

“Belki de insanlar 15 bin yıl önce burasının giriş noktası olduğunu fark etti ve mamutları avlamak için organize oldular” diyen Meksikalı araştırmacı yapılacak çalışmaların ardından av aletletlerinin kullanıldığına ilişkin bulgulara mamut fosillerinde rastlanabileceğini ifade etti. Zira bölge yakınlarındaki bir diğer kazıda mamut tuzakları olduğu düşünülen aletlerin kalıntıları bulunmuştu.

INAH direktörü kazıların yeni havalimanının inşasını geciktirme amacı taşımadığını, kazıların inşaata etkisinin düşük kalması için koordinasyon halinde çalıştıklarını da söyledi.


 

Kaynak ve Haber Sahibi

Independent Türkçe, El Universal, Deutsche Welle

 

 

 

Pir Tarih

Recent Posts

Tokat’ta Komana Pontika Antik Kenti’nde Mısır Mührü Bulundu

Tokat'taki Komana Pontika Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında Mısır mührü bulundu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi…

2 hafta ago

TÜRKİYE’NİN 1978 YILINDAKİ UZAY ARACI PROJESİ: FEYDAMİD [VİDEO]

1970'li yıllarda temelleri atılan ve ülkemizin ilk uzay aracı projesi olan ancak sonrasında rafa kalkan…

9 ay ago

Çanakkale Bozcaada’da Bin 500 Yıllık Kiremit Mezar

Alınan bilgiye göre, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Çayır Plajı mevkisinde kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine…

9 ay ago

Körler Ülkesi 2500 Yıllık Tarihe Işık Tutuyor

Haydarpaşa Garı çevresindeki arkeolojik kazı alanında yapılan çalışmalarda ortaya çıkan, “Körler Ülkesi” olarak bilinen Khalkedon…

10 ay ago

KARİYE MÜZESİ’NDEN KARELER [FOTO GALERİ]

Pir Tarih'in ilk galeri arşivi olan Kariye Müzesi Foto Galeri'sindeki görselleri aşağıdaki fotoğraflar üzerinden, müze…

11 ay ago

Sinop’ta Bulunan Taş Sandık Heyecan Yarattı: Hz. İsa’nın Çarmıha Gerildiği Haçı Muhafaza Ettiğine İnanılıyor

Sinop’ta 9 yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu’ndaki kazı çalışmalarında Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçı…

11 ay ago