Çarşamba, Ekim 21Tarihin Piri
Shadow

Magnesia’daki Güney Stoa’da Altı Heykel Bir Arada Bulundu

Aydın’ın Germencik İlçesi’nde yer alan Magnesia Antik Kenti’ndeki Güney Stoa’da sürdürülen kazılarda altı heykel bir arada bulundu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karabük Üniversitesi adına ve Batısöke AŞ’nin lojistik desteğiyle Aydın’ın Germencik ilçesi Tekin Mahallesi sınırları içindeki Magnesia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığında devam ediyor.

 

 

Altı Heykel Bir Arada Bulundu

20 kişilik bir ekiple başlatılan çalışmalar kapsamında Artemision, Güney Stoa’da yürütülen kazılarda beşi kadına, biri erkeğe ait olmak üzere altı heykel bir arada bulundu.

 

 

Ortaya çıkan heykeller hakkında bilgi veren Magnesia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Orhan Bingöl, kadınlardan ikisinin başları ile birlikte tam olarak, diğer ikisinin ise başları hariç tam olarak bulduklarını söyledi. Bu dört heykelinde özgün kaidelerinin üstünde ayakta durduğunu ifade eden Bingöl, “Beşinci kadın heykeli ise sadece bele kadar olan alt bölümü ayakları da olmaksızın ortaya çıkarıldı. Altıncı olan erkek heykeli ise mekânın kuzey doğu köşesine yakın bir konumda, çıplak olarak başı ve ayakları olmaksızın sırt üstü yatar vaziyette bulundu. Heykellerle birlikte elli kadar fragman ortaya çıkarılmış olup mekandaki kazılar tamamlandı. Böylece Magnesia’da bulunmuş İstanbul, İzmir, Aydın Arkeoloji müzelerinde sergilenen ve depolarında korunan heykellerin sayısı 50 ulaşmış oldu. Bu buluntular, Aydın Valiliği GEKA ‘Magnesia Çevre Düzenlemesi’ projesine de olumlu katkılar sağlayacak” dedi.

 

 

   Kaynak

Arkeoloji Haber