Çarşamba, Nisan 21Tarihin Piri
Shadow

KÜÇÜKÇEKMECE’DE BAŞDEFTERDAR: SEYYİD ABDÜSSELAM ÇELEBİ

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde baş defterdarlık yapmış bir isim Seyyid Abdüsselam Çelebi.

 

Kendisi için Küçükçekmece’nin bir nevi gönüllü tanıtım elçisi diyebiliriz. Küçükçekmece’de oturanlar, oraya işi düşenler tren istasyonunu bilir. O tren istasyonunun hemen arka kısmında yer alan belki orada dahi oturanların dikkatini çekmediği Mimar Sinan’ın yaptırdığı Seyyid Abdüsselam Çelebi türbesi mevcut. Bu türbe Küçükçekmece’nin en önemli tarihi yapılarından biri olma özelliği taşımakta.

 

 

Kanuni Sultan Süleyman dönemindeyiz… Bu dönemde Başdefterdar Seyyid Abdüsselam Çelebi, Küçükçekmece Gölü’ne bakan yamaç üzerine kendi adına yine Mimar Sinan’a camii, imaret, medrese yaptırmıştır. Bunlara ilaveten birçok vakıf kurdurmuştur.

 

 

Araştırmacıların ulaştığı bilgiler ışığında Seyyid Abdüsselam Çelebi için Küçükçekmece’nin yapılaşmasında-büyümesinde büyük katkı da bulunduğunu söyleyebiliriz. 1526-1527 yılında vefatı gerçekleştiği zaman zaviyesinin yanına defin işlemi gerçekleşmiş  ve türbesi Mimar Sinan tarafından yapılmış.

 

Seyyid Abdüsselam Çelebi videomuzu linkten izleyebilirsiniz…

https://youtu.be/j90baDT2j30

 

HER ŞEYDEN ÖNCE…

Buradan, bu bölgede oturan halkın, onların dışında buradan her gün işi veya başka bir yapması gereken bir işlem için geçen insanlardan başlayarak tüm halkın Küçükçekmece’de böylesine bir tarihi yapı olduğu, ne olduğu, neden, kimin, nasıl en azından temel bir bilgilendirme yapılması gerektiği yönünde bilgilendirme yapılmasına inanmaktayız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bölge halkının dahi haberi yok çünkü türbe ziyaretine gidildiğinde eserlerden günümüze ulaşan elle tutulur fazla bir şey yok. Günümüze ulaşan eserlerde ise tarihi bir yapı olduğunu anlamak mümkün değil çünkü üzerine grafiti ve grafiti harici yazılar, çer-çöp bırakılmış bir şekilde bakımsızlıktan kaderine terkedilmiş bir biçimde durmakta. Türbe içerisinde dahi yazılar mevcut bir şekilde bu eserler ayakta durmaya çalışıyor.

 

 

 

Oysa Seyyid Abdüsselam Çelebi Küçükçekmece’nin Osmanlı döneminde kurucusu olarak biliniyordu. Emekliye ayrılınca tüm birikimini yatırdığı Küçükçekmece’de, buraya 50 dönüm üzerine kurduğu medresede ise saraya alimler, devlet memurları yetiştirmişti.

 

 

   Kaynak ve İleri Okuma:

 

 Yazı Sahibi:

Pir Tarih

 

 Yararlanılan Kaynaklar:

Uzhaber.com

Tariharsivi.org