Pazartesi, Haziran 1Tarihin Piri
Shadow

İRLANDA’DA TÜRK İZİ; DROGHEDA UNİTED

Drogheda United F.C. ye ait klüp ambleminde bayrağımıza ait ay-yıldız fügürü dikkat çekiyor. Tabii bu durum tesadüf değil. Tamamen Osmanlı’nın kıtlık sırasında İralanda’ya ettiği yardıma karşılık edilen bir teşekkür, bir şükranın ifadesi.

 

 

Bu durumu öncelikle 2010’da dönemin İrlanda Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ziyaretinde ki söylemlerinden duyalım ;

İrlanda Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye ziyareti gerçekleşmiş ve iki asırlık bir vefa duygusu da hatırlanmış oldu bu ziyaretle. Cumhurbaşkanı McAleese, büyük açlık sırasında İrlanda’ya beş gemi gıda yollayan Sultan Abdülmecid’e duydukları şükranı, ülkenin en büyük futbol takımlarından Drogheda’nın formasında taşıdığı ay-yıldızla gösterdiklerini söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDA Kİ KÖKLÜ BAĞ

Mary McAleese ;

“Bir milyon İrlandalının hayatını kaybettiği Büyük Açlık döneminde Türk halkının bize nasıl yardım ettiğini çok iyi hatırlıyoruz. Dönemin Osmanlı padişahı, 1847 yılında içi gıda dolu beş gemisini Drogheda’daki kuzey limanlarımıza ulaştırmıştı. İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz. Önümüzdeki cumartesi günü eğer Drogheda’yı ziyaret edecek olursanız Türk milli takımının sahada futbol oynadığını düşünebilirsiniz.”

 

 

1841 yılına ait veriler doğrultusunda İrlanda nüfusu 8 milyon civarında ve temel gıda patatesti.  1845 yılında Amerika’dan gelen zehirli bir mikroskobik mantar olan Phytophtera infestans, yetişen patatesin üçte birini telef eder.  Tabii bu durum dalga dalga ilerleyen bir kıtlığa yol açar. Kıtlık 1847′de zirveye ulaşıyor çünkü aç halk tohumlukları da yer. Kıtlığın ve krizin aşılması ithal tohumlarla olacaktı bundan dolayı tohum ithalatına başlansa da ithal edilen tohumların yarısı heba olur. 1849′dan itibaren azalmaya geçen kıtlık 1851 nihayetinde sona erer. Bu durum tarihte ”Patates Kıtlığı” olarak yer bulur.

OSMANLI’NIN YARDIMI

Açlık ve beraberindeki salgın hastalıklar sebebiyle bir milyona yakın İrlandalı ölür. İki milyona yakını ise ülkeyi terk etmiştir.
Bugün Amerika ve Avustralya’daki İrlandalıların önemli bir kısmını o dönemde göç edenler oluşturur.

  Dönemin padişahı I. Abdülmecid, 10.000 sterlin yardımda bulunacağını belirtir fakat İngiltere Kraliçesi Victoria, kendi topraklarında yaşanan bu felakete sadece 2.000 sterlin yardımda bulunmasından dolayı İstanbul’daki İngiliz elçisi aracalığıyla rakamın düşürülmesini talep eder. Bunun üzerine 1000 sterline indirilen yardım yanında İrlanda’ya tahıl yüklü beş gemi gönderilir. Burada bir ego savaşı göze çarpıyor. İngilizler gemiyi Dublin Limanı’na sokmuyor. Bu ego, halkın gelecek yardımdan mahrum kalmasına sebep olacak bir ego türü. Giden yardım ekibi yılmıyor ve yüklerini kuzeyde ki Drogheda Limanı’na boşaltıyor.

O günden itibaren kent halkının gönlünde Türkler ayrıcalıklı bir yere sahip. Yaşanan bu olayın anısına, 2006 Mayıs ayında 800. kuruluş yıldönümünü kutlayan Drogheda Belediyesi’nce yaptırılan “Şükran Plâketi” 150 yıl önce Türk Gemicilerin misafir edildiği eski belediye sarayının duvarına (şimdiki Westcourt Oteli’ne) törenle çakıldı.

 

 

ŞÜKRAN-TEŞEKKÜR MEKTUBU

İrlanda asilzâdelerinin sultana gönderdikleri ve hâlen Topkapı Sarayı Müzesi arşivinde muhafaza edilen teşekkür mektubunun da şöyle deniyordu.
“Aşağıda imzaları bulunan biz İrlanda Asilzâdeleri, Beyefendileri ve Sâkinleri, Majesteleri tarafından acı çeken kederli İrlanda Halkı’na gösterilen cömert hayırseverlik ve alâkaya en derin minnetlerimizi saygıyla takdim eder ve onlar adına Majesteleri tarafından İrlanda Halkı’nın ihtiyaçlarını karşılamak ve acısını dindirmek üzere cömertçe yapılan 1.000 Sterlinlik bağış için teşekkürlerimizi arz ederiz…”

 

 

Şimdilerde ise renkdaş olan Drogheda United ile Trabzonspor birbirlerini “kardeş kulüp”ilan ettmiştir.