Shadow

İLKEL – MODERN İNSAN HARMANI; HOMO NALEDİ

Afrika’ da; türümüz olan Homoların kalıntılarının olduğu yerdeyiz.  Rising Star mağarasında, Witwtersrand Üniversitesi ve National Geographic’in yardımıyla beraber kemik olarak yaş tahmininin 250.000 olduğu düşünülen ve Homo naledi olarak isimlendirilen bir insan türü keşfedildi.

 

 

Evrimsel olarak sadece bizimle-modern insanla ilişkilendirilmesinden öte modern insan gibi buradaki kalıntıların tesadüfen değil bilerek yani oraya gömüldüğü yönünde görüşler de hakim. Bu durumda akıllara ölü insanı gömmenin acaba homo  naledilerden mi bize miras kaldığı yönünde soru işaretlerinin gelmesine sebep oluyor.

Fakat; Beyin ölçülerine bakıldığında sadece 450 – 550cc büyüklüğünde yani bir şempanze beyninden biraz daha büyük olan bir australopit dişisininki ile hemen hemen aynı büyüklükte. Tabii bu durum, ölü gömme durumunu bir düşünceyle mi yapıldı yoksa içgüdüsel bir durum olarak mı gerçekleşti-bu konuda bizi ikilemde bırakıp aydınlatmıyor.

Çalışmalar takribi iki sene öncesine dayanıyor. Fosiller ilk olarak, amatör mağara araştırmacıları tarafından Güney Afrika’nın İnsanlık Dünya Miras Beşiği olarak nitelendirdiğimiz bölgesindeki Rising Star sıralı mağaralar içerisindeki bir mağarada bulundu. Bununla beraber ardı arkası kesilmeyen buluşlar için araştırmalar devam etti. Bu araştırmalar 21 gün sürdü ve bu sürede bilim insanı ve gönüllü mağaracıların dahil olduğu 60 kişilik bir ekip katıldı. İskeletin tamamlanacağı ümit ediliyordu ancak üç gün içerisinde bundan çok daha fazlasına sahip olduklarını fark ettiler ve ekip lideri Lee Berger bu süreci “çok değişik ve olağan üstü” olarak nitelendirdi.

Farklı şeylerin birkaç tane olmadığı ortaya çıktı, girişinden itibaren derinliği 90 metre olan odanda, sadece bir türe ait 15 bireyi oluşturan 1500 fosil parçası bulundu. Güney Afrika’da konuşulan Sesotho yerel dilinde “yıldız” anlamına gelen “naledi” ismi, fosilleri bulunduğu odaya hürmet göstermek için verildi. 1500 sayısı göze de kulağa da çok geliyor ancak ekip daha da binlercesinin orada bulunduğunu tahmin ediyor. O kadar ki, Berger odanın zeminin bireylerin kemiklerinden oluştuğunu dile getirdi.

 

 

NALEDİLER HAKKINDA

Bulunan fosiller küçükten büyüğe farklı yaş gruplarından izler taşıyor. Ayrıca veriler yeni bulunan bu türün ilkel ve modern insan arasında harmanlaşmış-evrilmeye geçmiş bir durumda olduğunu da göstermekte. İki ayak üzerinde yaşamını sürdüren bu hominidin boyu için 150 cm düşünülmekte. İnce, güçlü ve kaslı eklemlere sahip. İnce yapısı ve uzun bacaklarından dolayı bu tür için araştırmacılar 45 kilo civarında olduğunu tahmin ediyorlar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi beyin olarak hacmi sadece 450 ila 550 cc büyüklüğündeki bir şempanze beyninden biraz daha büyük. Kadın ve erkek olarak aralarında fiziki olarak boyut farkı neredeyse yok denilecek kadar az. Bulunan fosiller arasında benzerlik göze çarpıyor. Bu benzerlik ikiz insanların ölçüsünde ki gibi. Bu durum için de Berger, fosillerin akraba olabileceğinin düşünüldüğünü belirtiyor.

Omuzlara ve kalça kemiğine bakıldığında ilkel bir primata benzetilebilecek olan tür, sahip olduğu el ve ayaklar ile şaşılacak derecede insana benziyor. Fark olarak parmaklarının biraz daha kavisli-eğimli olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yiyecekleri ve avları daha iyi kavramalarına yardımcı olmuş olabilir. Ayakları neredeyse bizimkilerle aynı, omuzlarını ise daha rahat kullanabiliyorlar. Bunu sadece tırmanmalarından dolayı buna bağlayabiliriz şu anlık.

 

 

NALEDİYE NE OLDU?

Net bir cevabı yok. Tahminler üzerinden senaryolar mevcut.

Eğer; 300.000 – 200.000 yaşındaysa bu fosiller, bizim türümüz-modern insan olan Homo sapiens, yaklaşık 200.000 yıl önce Afrika’da evrimleşti. Erken Homo sapiensler, kısa süre sonra Güney Afrika’ya ulaştıysa, Homo naledi’nin yok olmasına katkıda bulunmuş olabilir.

Bunu destekleyen bir örnek mevcut. Dünyanın başka yerlerindeki fosil kayıtları, Homo sapiens’in Afrika’yı terk ettiğini ve giderek Avrasya’ya yayıldığını gösteriyor. Bu yayılma Neandertaller gibi eski insanlar tarafından zaten kullanılan alanlara gerçekleşti. Birkaç bin yıl içinde ise, Homo sapiens’in ulaştığı yerlerdeki diğer insan türleri ortadan kayboldu. Görünüşe göre Homo sapiens tarafından bu durum gerçekleşti.

Homo naledi, bu senaryoya göre türümüz olan Homo sapiensin yayılmasıyla yok olmuş olabilir.

Tabii en başında belirttiğimiz gibi sadece bir senaryo bu.