Shadow

HZ. EBU SAİD EL-HUDRİ

Kariye yakınında türbesi bulununan bu zatın babası ensardan Malik bin Sinan, Annesi Umeyse Bint-i Harise idi.

 

Babası Uhud Savaşı’nda çarpışırken şehit olması üzerine, henüz 13 yaşlarında yetim kalarak ailenin yükünü üzerine almak durumunda kalmıştır. Ne zanaati ne de sermayesi vardır. Üstelik amelelik yapmayacak kadarda çelimsizdir. Evlerinde erzaklar çabuk tükenir. Hz. Muhammed’den (s.a.v.) yardım ister. Bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurur:

 

 

Kim Allah-u Teala’dan başka herkesten yüz çevirir ve sadece ondan beklerse Allah-u Teala ona gani eyler, zengin kılar. Ama sabra razı değilseniz isteyin vereyim.

Ebu Said sabrı tercih eder ve bir süre sonra ummadık yerlerden rızık yağar ve 3 – 5 yıl içinde Medine’nin zenginleri arasında yerini alır.

 

 

Ebu Said hoş sözlü ve mütebessimdir. Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman dönemlerinde gençlere ilim öğretir. İnsanlara son derece yumuşak davranır, onlara peygamber emaneti gözü ile bakardı. Hz. Ali’ye bir çok hizmeti olmuştu. Hz. Muaviye ona uzak ufukları gösterdiğinde “Bende varım” demiştir.

 

 

İstanbul önlerine kadar gelmişler ve bir ara şehre kadar girmişlerdir. Ancak Kariye önlerinde kurulan hain pusuya düşmüş, o ve komutasında ki savaşçıları şehit edilmiştir. Kabri Akşemseddin Hazretleri tarafından bulunmuştur.

 

 

Türbe içinde bir de Kariye Camii imamı yatmaktadır.

 

 

   Kaynak ve Yazı Sahibi

Pir Tarih