Shadow

Manisa’da Definecilerin Satmak İstediği 2200 Yıllık Mozaik Koruma Altına Alındı

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde bir tarlada Roma dönemine ait yaklaşık 2 bin 200 yıllık mozaiği satmaya çalışan 5 defineciden 3’ü tutuklandı.

 Edinilen bilgilere göre, jandarma ekipleri, Alibeyli Mahallesi’nde bir sit alanındaki tarlada bir grubun mozaik bulduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı.

İhbarı yapan kişi; tarla sahibinin de arasında bulunduğu definecilerin, yabancı bir iş adamı ile mozaiği satmak üzere pazarlık yaptığı ve teklif edilen rakamın yaklaşık 4 katını istediğini belirtti.

 

 

İhbar üzerine kaçak kazı yapılan bölgeye operasyon düzenleyen jandarma ekipleri, üzerinde çeşitli hayvan motifleri ile yazıların yer aldığı Roma dönemine ait 2 bin 200 yıllık olduğu değerlendirilen yaklaşık 50 metrekare büyüklüğündeki mozaiği ihbarda belirtilen tarlada buldu. Mozaiğin bulunduğu bölge koruma altına alınırken, olayla ilgili mozaiği satmaya çalışan şüpheliler olan M.Ö. (21), İ.Ö. (47), D.A. (55), B.Ö. (24) ve H.İ.Ö. (43) gözaltına alındı.

 Jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.Ö, İ.Ö. ve D.A. çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. B.Ö. ve H.İ.Ö. ise adli kontrol altında serbest bırakıldı.

 

Haber Kaynağı

Anadolu Ajansı