Çarşamba, Mayıs 5Tarihin Piri
Shadow

DÜNYA’NIN YEDİ HARİKASI

 Antik dönem içerisinde, insan eliyle yapılmış olan yapıtlar ya da yapılardır. Antik dönemin ‘’Yedi Harikası’’ olarak da adlandırılan ‘’Dünya’nın Yedi Harikası’ndan’’ ilki, milattan önce beşinci asırda, Herodot tarafından ortaya atılmış olan bir kavramdır.

 

 

Bunlar: Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Kral Mausollos Mezarı (Halikarnas Mozolesi) Artemis Tapınağı, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli ve İskenderiye Feneri ’dir.

Dünyanın Yedi Harikası listesinde ki en eski yapıyla başlayalım;

 

 

KEOPS PRAMİDİ

Üç piramitten oluşan Giza Piramitleri’nden biridir fakat sadece Keops bu listede kendisine yer bulmuştur. Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırılmıştır. Sırrı hala tam olarak çözülemeyen Keops Piramidi, Dünyanın yedi harikası arasında, günümüzde ayakta kalan tek yapıdır.

Tarih: Milattan Önce 2560

Bölgesi: Mısır

Yapım Süresi: 20 yıldan fazla

Özellikleri: 145, 75 m yüksekliğindedir.

 

 

BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ

Yedi harikanın içinde, muhtemelen en talihsizi olan ‘’Babil’in Asma Bahçeleri’’,  çünkü günümüzde izlerine rastlanmamakta. Eski metinlerden yola çıkılarak oluşturulan bulgulara ve yapılan tablolara göre tasvirleri mevcuttur. Buna göre, ihtişamlı ve çok katlı bahçelerden oluşan yapının, birçok yerinden sular akmakta ve egzotik bitkiler yetiştirilmektedir fakat tahmin edileceği üzere kesinlik arz etmemekte.

Tarih: Milattan Önce 7.yüzyıl

Bölgesi: Mezopotamya

Yapım Süresi: Bilinmiyor

Özellikleri: Akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçe olduğu söylenmektedir.

 

 

ZEUS HEYKELİ

Yunan Tanrısı Zeus adına yapılmıştır. Yapımında metal parçalar, fildişi ve altın kullanılmıştır. 12 metre yüksekliğindedir. Daha öncesinde çıkan büyük bir yangında ciddi zarar görmüş ve yok olmuştur.

Tarih: Milattan Önce 5. Yüzyıl

Bölgesi: Olimpia

Yapım Süresi: Bilinmiyor

Özellikleri: 12 metre yüksekliğine sahiptir.

 

 

RODOS HEYKELİ

Güneş Tanrısı Helios adına yapılmıştır. Yapılışı üzerinden kısa bir süre sonra, meydana gelen deprem sonucunda kırılan ve bir daha onarılamayan heykel, uzun bir süre harabe halinde kalmıştır. Babil’in asma bahçeleri gibi, ‘’Günümüze ulaşamayan yedi harika’’ kategorisindedir.

Tarih: Milattan Önce 3. yüzyıl

Bölgesi: Rodos

Yapım Süresi: 12 yıl

Özellikleri: 32 metre yüksekliğindedir ve demir, taş ve bronz kullanılarak yapılmıştır.

 

 

KRAL MAUSOLLOS’UN MEZARI – HALİKARNAS MOZOLESİ

Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen Kral Mausollos’un Mezarı, Kral’ın karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmıştır. Sıra sütunlar ve heykeller ile süslenmiş olan mezar, 16. yüzyıl’a kadar korunmuştur.

Yapıdan kalan izler için bodrum kalesidir diyebiliriz çünkü zira Haçlı Seferleri sırasında bölgeye gelen kuşatmacılar, Kral Maussollos’un mezarı’nda ki taşları kullanarak, Bodrum Kalesi’ni inşaa etmişlerdir.

Tarih: Milattan Önce 350

Bölgesi: Bodrum – Akdeniz

Yapım Süresi: Bilinmiyor

Özellikleri: Yüksekliği 45 metreydi. Dört tarafında da heykeller bulunuyordu ve dört heykel de farklı heykeltıraşlar tarafından yapılmıştı.

 

 

ARTEMİS TAPINAĞI

Milattan önce 7. yüzyıl da yapımına başlanan yapı, sonrasında çıkan yangın sebebiyle milattan önce 550’li yıllarda restore edilmiştir. Günümüze tapınaktan yalnızca iki mermer parçası kalmıştır. Şu anda antik kent Selçuk’ta bulunmaktadır.

Tarih: Milattan Önce 550

Bölgesi: Efes

Yapım Süresi: 120 yıl

Özellikleri: Tamamen mermerden inşa edilmiştir. ”Diana” tapınağı olarak da bilinmektedir.

 

 

İSKENDERİYE FENERİ

Dünyanın Yedinci Harikası olarak bilinmektedir. Gemicilik ve ticari faaliyetler için kullanılan fener, 15. yüzyılda yok olmuştur.

Tarih: Milattan Önce 290

Bölgesi: İskenderiye – Mısır

Yapım Süresi: Yaklaşık 40 yıl

Özellikleri: Dünyanın en yüksek feneridir. Yüksekliği 166 metredir. 50 kilometre uzaklıktan dahi görülebilmektedir.

Bütün bu yedi harika arasından günümüze ulaşan tek yapı, Mısır Piramitleri arasında bulunan Keops Piramidi’dir. Diğer yapılar hakkında ise yeterli bilgi kaynağı maalesef mevcut değil.

 

 

   Kaynakça:

http://www.bilgiustam.com/dunyanin-yedi-harikasi/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dünyanın_Yedi_Harikası