Categories: GÜNDEM - AKTÜEL

Çiftçinin Pulluğuna Takılan 250 Yıllık Gıda Ambarı Koruma Altında

Elazığ‘ın Baskil ilçesinin Akdemir köyü İnanç mezrasında, bir çiftçinin tarlasını sürdüğü sırada pulluğa takılan, Osmanlı döneminden kalma “gıda ambarı” Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde koruma altına alındı.

 

 

İlçeye bağlı Akdemir Köyü İnanç mezrası kırsalında, traktörüyle tarlasını süren bir çiftçi, pulluğa sert bir cismin takıldığını fark etti. Cismi incelediğinde bunun tarihi bir kalıntı olduğunu fark eden çiftçinin durumu bildirmesi üzerine, Elazığ Müze Müdürlüğünden ekipler yaptıkları ilk incelemede, pulluğa takılan cismin, kesme taştan yapılmış, Osmanlı döneminden kalma, 200-250 yıllık gıda ambarı olduğunu değerlendirdi.

 

 

Ekiplerce 15 gün süren arkeolojik kazı çalışması sonucu 1 metre 40 santimetre yüksekliğinde, en geniş yeri 2 metre, ağız kısmı 37 santimetre çapında olan Horasan harcından yapılmış gıda ambarı, bulunduğu yerden çıkarılarak Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne götürüldü.

Koruma altına alınan gıda ambarının iç kısmının beton harç ile sıvandığı, çevresinin kırmızı topraktan yapılarak çamur ile sıkıştırıldığı, bu çamurun sürekli nemli kalması nedeniyle içinde muhafaza edilen yiyeceklerin bozulmasının da engellediği tespit edildi.

 

 

Alanda yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, yaptığı açıklamada, tarihi ve kültürel değeri olan gıda ambarının, bölgenin geçmişte önemli bir yerleşim yeri olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Tarihi ambarın, Anadolu insanının tarihine ve kültürüne ışık tuttuğuna işaret eden Akmurat, “Günümüzde yiyeceklerin bozulmaması amacıyla muhafaza altına alınması için her evde bir buzdolabı var. Ama asırlar öncesinde bundan bahsetmemiz mümkün değildi. Asırlar öncesinden insanların yiyeceklerini muhafaza altına almak için, o günün koşullarında üretmiş olduğu doğal bir buzdolabı.” diye konuştu.

 

 

Kaynak ve Haber Sahibi

Anadolu Ajansı

 

 

 

Pir Tarih

Recent Posts

Körler Ülkesi 2500 Yıllık Tarihe Işık Tutuyor

Haydarpaşa Garı çevresindeki arkeolojik kazı alanında yapılan çalışmalarda ortaya çıkan, “Körler Ülkesi” olarak bilinen Khalkedon…

3 hafta ago

KARİYE MÜZESİ’NDEN KARELER [FOTO GALERİ]

Pir Tarih'in ilk galeri arşivi olan Kariye Müzesi Foto Galeri'sindeki görselleri aşağıdaki fotoğraflar üzerinden, müze…

1 ay ago

Sinop’ta Bulunan Taş Sandık Heyecan Yarattı: Hz. İsa’nın Çarmıha Gerildiği Haçı Muhafaza Ettiğine İnanılıyor

Sinop’ta 9 yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu’ndaki kazı çalışmalarında Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçı…

1 ay ago

TÜRK PİRAMİTLERİ [VİDEO]

Türk Piramitleri nerededir? Beyaz Piramitleri kim, ne için yapmıştır? Türk Piramitleri nasıl ortaya çıktı? Hangi…

2 ay ago

CANDAROĞULLARI BEYLİĞİ

Beyliğin Siyasi Hayatı Candar: “hassa askeri, kılıçlı asker ve idam hükümlerini infaz eden kimse” anlamlarına…

2 ay ago

İstanbul’da Belediye Binasının Altında Bulundu

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı binası olarak kullanılan tarihi yapının altında Roma dönemine ait mozaikler bulundu. Zeytinburnu…

2 ay ago