Perşembe, Ağustos 6Tarihin Piri
Shadow

Bursa Hatice Sultan Türbesinin Kapısı Yakıldı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’ın Bursa’da ki türbesinin ahşap işlemeli kapısı yakıldı.

 

 

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde yer alan Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan Türbesinin ahşap işlemeli kapısı, gece geç saatler de verilen ifadeler doğrultusun da kimliği henüz belirlenemeyen madde bağımlısı gençler tarafından ısınmak amacıyla yakıldı.

 

 

Kısa süre öncesin de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyonunu tamamladığı türbe, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyordu. Gece geç saatlerde yükselen dumanları gören vatandaşlar itfaiye ve polis ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kapı dışında türbe etrafına sıçramadan kontrol altına aldı fakat yanan tarihi ahşap kapıdan geriye sadece külleri kaldı.

 

 

Vatandaşların ifadeleri son zamanlarda türbe çevresinde madde bağımlısı gençlerin bulunduğu yönünde. İfadelerin buluştuğu ortak noktada polis ekipleri olayla ilgili kaçan şüphelileri arama çalışması başlattı.

 

 

ÖNEMİ HAKKINDA

Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu Üyesi ve Gönüllü Çevre Müfettişi Ali Turan, türbenin büyük bir tehlike atlattığını belirtti ve “Bu eserlere, değerlere sahip çıkılmalı. Ünlü tarihçi rahmetli Halil İnancık’ın Bursa’ya geldiğinde rehberliğini ben yaptım. Bana buraya ilk ayak bastığı gibi “Beni Hatice Sultan Türbesi’ne götür. Orayı görmek istiyorum” şeklinde yaşadığı anısını anlatarak ”Ben buranın değerini anlamıştım. Yetkililer böylesine önemli tarihi kültürel miraslarımızı koruma ve kollama konusunda bir an önce harekete geçmelidir” dedi.