Cumartesi, Ağustos 8Tarihin Piri
Shadow

Apameia Antik Kenti Tiyatrosu Gün Yüzüne Çıkıyor

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde yer alan Apameia Antik Kenti’ndeki tiyatronun kuzey ve güney duvarları gün yüzüne çıkarılıyor.

 

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) iş birliğinde, Dinar Kaymakamlığının desteği ile antik tiyatroda iki yıldır sürdürülen kurtarma kazılarının devam ediyor. AKÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Emrah Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Apameia Antik Kenti’nin Frig, Pers, Seleukos ve Roma uygarlıklarından önemli izler taşıdığını söyledi.

 

 

“Kral Yolu ve İpek Yolu buradan geçer”
Yolların kesiştiği nokta bulunan Apameia’nın önemli bir ticaret şehri olduğunu dile getiren Kurt, şöyle konuştu: “Kral Yolu ve İpek Yolu buradan geçer. O dönemde nüfusu kalabalık bir şehir olarak bilinir. Şehir aynı zamanda Büyük Menderes nehrinin doğduğu yerde olduğu için sulak bir alandır. Bu da yerleşim için önemli bir unsurdur. Hem ticari hem de tarımsal faaliyetleri barındırması açısından önemli bir kenttir.”

 

 

“Antik döneme ait çok sayıda eser görülebiliyor”
Kurt, Apameia’nın Roma İmparatorluğu’nun bu coğrafyada Efes’ten sonra ikinci büyük kenti olduğunu vurguladı. Antik kentin üzerinde halihazırda modern yerleşimin de olmasından dolayı şehrin pek çok kısmının toprak altında olduğunu anlatan Kurt, “İki yıldır sadece antik tiyatro kısmında çalışma yapıyoruz. Dinar’ın merkezinde antik döneme ait çok sayıda eser görülebiliyor. Ancak yerleşim kalıntısı olarak şu anda antik tiyatro ve stadyum mevcut. Biz de çalışmalarımızı tiyatro kısmında yürütüyoruz.” diye konuştu.

 

 

Kaynak ve Haber Sahibi

Anadolu Ajansı