Cumartesi, Mayıs 23Tarihin Piri
Shadow

Surları Kötü Bir Restorasyondan Geçiyor

Restorasyon yapılan alanda incelemelerde bulunan restorasyon uzmanı ve mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, “Tam bir endüstriyel restorasyon söz konusu. Surların tüm kabuğu dediğimiz dış yüzeyini çıkartıp, üstüne 20 santim kaplama yapılıyor.

 

Bunun adı restorasyon değil, kaplamadır. Ayrıca çalışmalarda hazır harç kullanıldığını gördük. Endüstriyel restorasyonu uygun bulmuyorum. Yapay müdahaleler ile kaplamayı tutturmaya çalışıyorlar. Surların tamamen üstünün soyulması doğru değil. İçinde korunması gereken parçalar olabileceği unutulmuş. Maalesef kötü bir restorasyon yapılarak, esere zarar verildiğini gözlemledim” değerlendirmesini yaptı.

 

‘Hoyratça yok edilmiş’

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden Dr.Nisa Semiz ise eleştirilerini şöyle sıraladı: “Görünürde yapılanlar, surlarda yapılacak restorasyonun esaslarına uymuyor. Korunması gereken dönem ekleri hoyratça yok edilmiş. Onarımda korunması gereken ekler hasar görmüş. Bu yapının tarihi kimliğine uygun bir restorasyon görmedim.”

 

 

Koruma Bölge Kurulu onaylı

Sur-u Sultani restorasyonu 3 etap olarak planlandı. 1. Etabın Projelerinin temini için 21 Şubat 2014’teki sözleşmeyle başlatılan proje çalışmalarının 8 Haziran 2015’e; 2. Etap için 12 Şubat 2014’te başlatılan proje çalışmalarının 16 Temmuz 2015’te ve 3. Etap için 7 Ocak 2014’te başlatılan proje çalışmalarının 8 Haziran 2015 tarihinde tamamlanması planlanmıştı. Ancak ödenek sıkıntısı nedeniyle proje belirlenen tarihlerde bitirilemedi. İstanbul 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projenin 2. Etap çalışmalarını ABMA İnşaat yürütüyor.

 

   Kaynak ve Haber Sahibi

Miliyet