Arjantin’de Bugüne Kadarki En Eski Dinozor Türleri Keşfedildi

Araştırmacılar, gezegende en az 200 milyon yıl önce yaşayan ilk dev dinozoru keşfettiklerini belirttiler. Buluntularda elde edilen dinozor kalıntıların boyutu en büyük Trias dinozorunu üç katından daha fazladır.

 

Araştırmalar Arjantin’in San Juan eyaletinde gerçekleştirilmiştir. Birçok dinozorun devasa boyutlara sahip olduğu bilinse de bu tür hayvanlar daima çok büyük değildiler. Arjantin haber ajanslarının da vurguladığı gibi “şimdiki bazı fillerin ağırlığının iki katına çıkması ve sekiz ila on metre arasında bir uzunluğa ulaşması milyonlarca yıl almıştır. Ancak sanıldığının aksine bu zaman aralığı daha kısadır. Bu yüzden 10 tonluk Ingentia Prima cinsinin bulunmasının önemi çok büyüktür.”

Dr. Cecilia Apaldetti bu yeni türün şimdiye kadar bilinmeyen bir büyüme hızı gösterdiğini ve dinozorların devasa boyutlara ulaşma sürecinin aslında bugün düşünüldüğünden çok daha önce başladığını belirtmiştir. Bugünlerde yayınlanan raporlara göre bu keşiften önce devleşmenin yaklaşık 180 milyon yıl önceki Jurasic döneminde olduğu düşünülmekteydi ancak yaklaşık 210 -205 milyon yıl önceki Trias döneminin sonunda yaşayan Ingentia Primanın bulunmasıyla birlikte bu düşünce değişmiştir.

 

 

Bu yeni türün adı ‘Ingentia’, devasa boyutuna atıfta bulunurken, ‘prima’ onun gezegende günümüzde bilinen ilk dev olduğunu belirtir. Apaldetti’ye göre Ingentia Prima’dadevleşmenin ilk evrelerini gözlemleyebiliriz.

 

 

   Kaynak ve Haber Sahibi

Nereye Dergisi

 

 

 Bir cevap yazın